حمل بار با قطاردانستنیشرکت حمل ریلی

مزایا و معایب حمل و نقل ریلی کالا

مزیت های حمل و نقل ریلی کالا

حمل بار به تمام کشور ها شماره تماس : 09151060970

سیستم حمل و نقل ریلی کشور ایران برگرفته از استاندارد های جهانی اروپا است اما با این تفاوت که ناوگان ریلی کشور بسیار اندک و فرسوده است. با این حال روزانه حجم بسیار بالایی از محمولات مختلف با نرخ بسیار مطلوب در کریدورایران صادارات ، وارادات و یا ترانزیت میشوند. حمل و نقل ریلی از آنجا برای ایران بسیار حائز اهمیت می‌شود که همسایگانی دارد که هیچ کدام دسترسی به آب های آزاد ندارند.
این مسئله سبب رونق گرفتن بازار تزانزیت کشور می‌شود. بازار حمل ریلی با تمام کاستی ها و نبود ریل در تمام نقاط کشور دارای مزیت های بسیار زیادی است. در این مقاله سعی شده تا شما بازرگانان عزیز از تمام مزایا و کاستی های این روش حمل آگاه شوید و بهترین گزینه برای حمل کالای خود را انتخاب نمایید.

Advantages of rail
Advantages of rail

مزایای حمل و نقل ریلی کالا

1. حمل و نقل ریلی مورد اعتماد است

بزرگترین مزیت حمل و نقل ریلی این است که قابل اطمینان ترین روش حمل و نقل است زیرا کمترین تأثیر را در شرایط آب و هوایی مانند باران، مه و غیره در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل دارد.

2. حمل بار با قطار سازماندهی بهتر را برای کسب و کارتان ایجاد می‌کند

حمل و نقل ریلی بهتر از هر نوع حمل و نقل دیگری سازماندهی شده است. مسیرها و برنامه های ثابتی دارد. خدمات آن در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل مطمئن تر، یکنواخت تر و منظم تر است. سازمان حمل و نقل راه آهن کشور، جز سازمان های اصولی و خوب می‌باشد. که کمترین میزان نابسامانی در آن دیده می‌شود.

3. قطار باری سرعت بالا در مسافت های طولانی دارد

سرعت آن در مسافت های طولانی بیش از هر وسیله ، بجز حمل هوایی است.بنابراین بهترین انتخاب برای حمل و نقل در مسافت طولانی است.

4. واگن باری برای کالاهای حجیم و سنگین مناسب است

حمل‌ ون قل ریلی اقتصادی، سریع‌تر و برای حمل کالاهای سنگین و حجیم در مسافت‌های طولانی مناسب‌تر است.

5. حمل و نقل ارزان تر با حمل بار با قطار

این روش حمل و نقل ارزان تری نسبت به سایر روش های حمل و نقل است. بیشتر هزینه های کاری راه آهن در ماهیت هزینه های ثابت است. هر افزایش در ترافیک راه آهن با کاهش متوسط هزینه همراه است. یک کشنده حجم بسیار بالایی از کالا را در یک مسیر حمل می‌کند. این در حالی است که ظرفیت تنها یک واگن از قطار باری به اندازه سه تریلی است. که هر تریلی سوخت و نیروی کار خود را دارد. پس ارزان بودن این روش حمل کاملا بدیهی است.

6. ایمنی

راه آهن امن ترین نوع حمل و نقل است. احتمال تصادف و خرابی راه‌آهن در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل کمتر است. علاوه بر این، کالا به علت نبودن در ترافیک یا مسیر طولانی دریایی سالمتر و ایمن‌تر می‌ماند.

7. ظرفیت بیشتر حمل

ظرفیت حمل و نقل راه آهن بسیار زیاد است. در زمان پیک حمل و نقل می‌توان با اضافه کردن واگن بیشتر مقدار بیشتری کالا در هر پارت ارسال نمود. همینطور این روش حمل بسیار خوبی برای ارسال کالای فله است. چرا که حمل و نقل کالای فله معمولا در ابعاد وسیع انجام می‌شود.

8. تسهیلات اداری دولت

راه اهن در اختیار دولت است در نتیجه محافظت و امنیت بسیار بالایی دارد. همچنین سرمایه گذاری هایی دولتی در این بخش نرخ حمل را بشدت پایین می‌آورد.

9. فرصت های شغلی

راه آهن فرصت های شغلی بیشتری را برای نیروی کار ماهر و غیر ماهر فراهم می کند. بیش از 16 میلیون نفردر سراسر جهان برای امرار معاش به راه آهن وابسته هستند.

معایب حمل و نقل ریلی کالا

اگرچه حمل و نقل ریلی دارای مزایای بسیاری است، اما از محدودیت های جدی خاصی رنج می برد:

1. سرمایه عظیم

راه آهن نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد. هزینه ساخت، نگهداری و هزینه های سربار در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل بسیار بالا است. علاوه بر این، سرمایه گذاری ها مشخص و زمان بندی شده هستند. در صورتی که بنابه هر دلیلی کالایی حمل نشود یا کافی نباشد، سرمایه گذاری ممکن است به معنای هدر رفتن منابع عظیم مالی کشور باشد.

2. عدم انعطاف پذیری

یکی دیگر از معایب حمل و نقل ریلی عدم انعطاف آن است. مسیرها و زمان بندی آن را نمی توان با نیازهای فردی تنظیم کرد.

3. عدم وجود خدمات درب به درب

حمل و نقل ریلی نمی تواند خدمات درب به در را ارائه دهد زیرا به یک مسیر خاص متصل است. بارگیری یا تخلیه میانی مستلزم هزینه بیشتر، فرسایش و اتلاف زمان است.
احداث ایستگاه و هزینه ای مربوط به آن ترمینال یکی از معایب بزرگ حمل و نقل ریلی است.

4. انحصار

از آنجایی که راه‌آهن‌ها به سرمایه هنگفتی نیاز دارند، ممکن است باعث ایجاد انحصار شوند و در کل علیه منافع عمومی عمل کنند. حتی اگر توسط دولت کنترل و مدیریت شود، فقدان رقابت ممکن است باعث ناکارآمدی و هزینه های بالا شود.

5. نامناسب بودن برای مسافت کوتاه و بارهای کوچک

حمل و نقل ریلی برای حمل و نقل کوتاه و کم کالا نامناسب و غیراقتصادی است.

6. تشریفات رزرو

در مقایسه با حمل و نقل جاده ای، رزرو و تحویل کالا از طریق راه‌آهن مستلزم زمان و کار زیادی است. از لحظه رزرو واگن تا لحظه آماده سازی واگن برای بارگیری حداکثر یک هفته زمان نیاز است. این زمان برای تریلی در حدود یک ساعت تا یک روز است.

7. ظرفیت کم استفاده

راه آهن برای بهره برداری ایده آل و اقتصادی باید تقاضای بالا داشته باشد. از آنجایی که ظرفیت حمل بسیار بالایی دارد، در صورت کم بود بار ریلی یا عدم استفاده از حمل بار با قطار سبب ائتلاف هزینه های بالای احداث راه آهن می‌گردد.

8. مدیریت متمرکز

راه آهن به عنوان خدمات عمومی دارای موقعیت انحصاری است و به این ترتیب مدیریت متمرکزی وجود دارد. در نتیجه میزان رقابت برای ارائه خدمات بهتر در آن مقدور نیست.

حمل بار به تمام کشور ها شماره تماس : 09151060970

شاهان تجارت

ما در شاهان تجارت آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره درباره هر یک سرویس‌های لجستیک هستیم.ما به طور پیوسته و در 7 روز کاری پیگیر امورات شماییم تا سلامت محموله‌های شما را تضمین کنیم. ما را به خوش نامی و سرعت در کار می‌شناسند. برای استفاده خدمات لجستیک میتوانید با یکی از شماره های موجود در سایت در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. منظورتون چه نوع حملی هست؟ لطفا اطلاعات بارتونو بدید تا بهترین روش ارسال بارتونو به شما مشاوره بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا