محموله فله چیست

بار فله - ارسال بار فله

 

کالا فله محموله ای است، بدون بسته بندی در تناژ بالا حمل و نقل می‌شود. کالای همچون نفت ، غلات و زغال سنگ از جمله محمولاتی هست که معمولا بصورت فله جابه جا می‌شوند.
محموله های فله به سه دسته آزاد، مایع و خشک تقسیم می شوند. محموله فله به علت نداشتن بسته بندی باید به شیوه خاص و تجهیزات فله برحملو نقل شوند. انواع کشتی فله بر و واگن ها مخصوص این نوع کالا ساخت شده اند.

فرآیند حمل و نقل محموله فله

حمل و نقل محموله فله فرآیند حمل مقادیر زیادی محموله فله از یک مکان به مکان دیگر است. معمولا به صورت مستقیم در یک کشتی فله بر بار گیری و حمل می‌شود.
سه مرحله در حمل و نقل کالا فله وجود دارد: بارگیری، تخلیه و ذخیره سازی
هزینه حمل و نقل محموله فله بر اساس چهار عنصر کلیدی زیر تعیین می شود.

روزانه هزاران تن محموله فله در سراسر جهان حمل می شود. کالاهایی همچون سیمان، غلات، سنگ معدن، فولاد و زغال سنگ به صورت فله در سطح قاره ای با کمترین هزینه حمل و نقل جا به جا می شوند.
حمل و نقل محموله فله ممکن است دشوار باشد، اما کشتی های فله بر مخصوص به هر کالا طراحی شده تا بتوانند انواع کالاها را در سراسر جهان حمل کنند.
21 درصد از ناوگان تجاری را انواع کشتی فله بر جهان را تشکیل می دهند. این کشتی‌های باری غول‌پیکر که بیشتر برای حمل سنگ معدنی به کار می‌روند، می‌توانند تا 400000 تن وزن را حمل کنند. البته شایان ذکر است که در بنادر ایران کشتی ها با وزن حداکثر 100 هزار تنی قابلیت پهلو گیری دارند. میزان بارگیری کشتی ها به اندازه درفت یا عمق ساحل بارگیری مرتبط است.
ما در این مقاله توضیح خواهیم داد که حمل بار فله چیست؟ چگونه کار می کند ؟ و چگونه می تواند برای کسب و کار پر سود باشد.

محموله های فله چیست؟

محموله هایی هستند که بسته بندی نشده و مستقیماً در کشتی فله بر بارگیری می شوند. اقلام فله بر خلاف سایر کالاها بدون بسته‌بندی عرضه می‌شوند.
کالاهایی عمومی یا بسته بندی واحد شمارش مثل پالت، گونی و… دارند. این بسته ها در کانتینر ( با واحد شمارش (TUE قرار گرفته و حمل می شوند.از آنجایی که حمل کالای فله بدون هیچ بسته بندی انجام می شود..

حمل و نقل انبوه چیست و چگونه کار می کند؟

چه در حال واردات یا صادرات کالای فله هستید، ارسال Break Bulk یکسان عمل می کند. معمولاً شامل سه مرحله است: تخلیه ، بارگیری و انبارداری است.
هنگامی که محموله فله شما به بندر خود می رسد، تخلیه شده و به یک مرکز نگهداری محموله فله در بندر منتقل می شود. انبارهای سرپوشیده یا سر باز مطابق با محموله شما جهت ذخیره و ارسال به مکان بعدی در بندر مقصد موجود هستند. شما می‌توانید برای رزرو آن با کارشناسان ما در سراسر دنیا تماس حاصل فرمایید.
هنگامی که در حال صادرات هستید، محموله تان را تا زمانی که بتوان آن را حمل و بر روی کشتی بارگیری کنید، باید در یک انبار بندری نگهداری کرد. ذخیره سازی و بارگیری سریع در کشتی باعث کاهش انرژی، سرمایه و افزایش راندمان پروژه می‌شود.
اگر کشتی فله بری را برای چند روز یا چند ماه اجاره کرده اید. باید بدانید که اجاره کشتی فله بسیار پر هزینه است. علاوه بر آن هزینه های توقف در ساحل و پرداخت عوارض بندری نیز هزینه های است که نباید نر پروسه حمل و نقل نادیده گرفته شود. برای بهینه سازی هزینه های حمل و نقل کالای فله باید موارد زیر در نظر گرفته شود.
حمل به انبار بندری: مدت زمان ذخیره سازی کل محموله از معدن، مزرعه و… به انبار بندری مبدا چقدر طول می‌کشد. بسیار مهم است که بدانید چه زمانی محموله به بندر رسیده و آماده بارگیری می‌شود. چرا که باعث می‌شود تعداد روزهای کمتری هزینه انبارداری یا اجاره کشتی پرداخت کنید.
معمولا کالا فله بصورت ریلی یا با کامیون به بندر وارد می‌شود. بنادر جنوبی ایران پذیرای ورود کالای فله از کشور افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان به دیگر نقاط جهان است. حال کوچکترین ناهماهنگی در دیر رسیدن محموله به بندر از کشور مبدا در مسیر ترانزیت باعث از بین رفتن حاشیه سود پروژه می‌شود.
انبارداری بندری در مبدا: نگهداری محموله شما مستلزم مدارک و قوانین زیادی است، برای نظارت بر آن باید یک کارگزار گمرکی استخدام کنید. باید مدارک و اسناد کالا مطابق با قوانین کشورهای مسیر حمل باشد.
بارگیری در کشتی: بارگیری در کشتی فله بر به وسیه کرین ها یا جرثقیل انجام میشود. هر چه سرعت بارگیری بیشتر باشد تعداد روز معطلی کمتر و هزینه ی اجاره کشتی پایین تر می آید. بهتر است همیشه در هنگام تخلیه و بارگیری محموله از حداکثر تعداد کرین بهره ببریم.
حرکت کشتی فله بر: کشتی فله بر نسبت به کشتی های کانتینری سرعت بیشتری برای رسیدن به مقصد دارند. به همین دلیل کارخانه های بزرگ برای رفع نیاز های مواد اولیه خود کشتی های فله بر را به صورت چند سال اجاره و یا خریداری می‌کنند.

چه کالایی را می توانیم به صورت فله ارسال کنیم؟

حمل بار فله می تواند برای انتقال انواع اقلام مختلف استفاده شود. اینها را می توان به دو نوع تقسیم کرد: فله جامد و فله مایع. در اینجا به دو نوع عمده بار فله اشاره می کنیم.

کالاهای فله جامد

فله خشک یا محموله خشک نام دیگر این نوع مواد است. می توان آنها را با استفاده از تسمه نقاله، جرثقیل، حرکت داد. غلات (گندم، برنج، جو، جو)؛ مواد معدنی مانند بوکسیت، مس و سنگ آهک؛ مواد شیمیایی مانند رزین، گلوله، گرانول پلاستیکی، یا کود؛ و سایر کالاها مانند نمک و چوب نمونه هایی از محموله های فله جامد در حمل و نقل فله خشک هستند.این محصولات با استفاده از باربری های فله خشک به شکل کشتی های فله بر خشک بزرگ که برای حمل حجم جامد ساخته شده اند، متشکل از یک عرشه در حال اجرا با تعداد زیادی دریچه انجام می شوند.

کالاهای فله مایع

هر شکلی از مواد با جریان آزاد و مایع به حساب می آید. این اقلام فله از طریق ایستگاه های پمپاژ و خطوط لوله بارگیری و تخلیه می شوند. حمل و نقل آنها مستلزم استفاده از مخازن یا رسوبات مخصوص نگهداری مایعات است.
حجم مایع شامل مواد شیمیایی مانند نیتروژن مایع، گاز طبیعی، نفت، روغن های پخت و پز و محصولات سرد مانند شیر یا آب میوه است. تانکرهایی که این محصولات را به صورت فله حمل می کنند با بدنه دوبل ساخته شده اند تا روبنای آنها را تقویت کنند. آنها معمولاً قایق های بزرگی هستند که ظرفیت وزن مرده آنها بیش از 400000 تن است.

4 عاملی که بر هزینه های حمل و نقل محموله فله تأثیر می گذارد

هزینه حمل بار فله بر اساس چهار عنصر کلیدی شامل اندازه و وزن بسته و همچنین مسافت طی شده تعیین می شود. با این حال، همانطور که در بخش قبل مشاهده می کنید، قیمت ها می توانند بر اساس شرایط بازار تغییر کنند. چهار عامل اصلی که بر هزینه های حمل و نقل فله تأثیر می گذارد، به شرح زیر است:
1. اندازه و وزن: این دو معیار هستند که بیشترین تأثیر را بر هزینه های حمل و نقل در صورت ترکیبی دارند. هر کالایی که تحویل می‌شود دارای یک شماره طبقه‌بندی حمل و نقل موتوری ملی (NMFC) بر اساس وزن و اندازه آن است .

2. طبقه حمل و نقل: این موارد عواملی مانند تراکم، ارزش حمل و نقل، حساسیت اقلام شما به آسیب، بارگیری و کیفیت حمل و نقل محصول را در نظر می گیرد. طبقه بندی حمل و نقل برای کالاهای شکننده و با ارزش اغلب بالاتر است و در نتیجه هزینه حمل و نقل بالاتری را به همراه دارد.
3. وزن حجمی : این فرمول معمولی برای محاسبه هزینه های حمل و نقل محموله فله است که تراکم محموله را در نظر می گیرد. وزن ابعادی یا وزن ناخالص، هر کدام که بیشتر باشد، ممکن است برای محاسبه هزینه های حمل و نقل استفاده شود. به عنوان مثال، وزن ابعادی برای کالاهایی اعمال می شود که وزن زیادی ندارند اما فضای زیادی را اشغال می کنند.
4. مسافت : در حالی که مسافت طی شده ممکن است بر قیمت حمل و نقل محموله فله تأثیر بگذارد، نرخ ها به ندرت در هر مایل افزایش می یابد. در عوض، نرخ‌ها با استفاده از یک الگوریتم پیچیده محاسبه می‌شوند که گروه‌هایی از منابع، مقصدها و نوع محموله را در نظر می‌گیرد. بسته به هزینه های حمل و نقل خط و قیمت ترمینال برای حالت های مختلف حمل و نقل، نرخ حمل و نقل فله در هر مایل می تواند با مسافت کاهش یابد.
نتیجه
حمل و نقل فله می تواند برای کالاهای صنعتی یا کشاورزی کاملاً مفید باشد، اما برای همه مناسب نیست. اکثر خرده فروشان تجارت الکترونیکی قادر به استفاده از آن نیستند. شاهان تجارتبا تجربه و سوابق طولانی خود در دریا شمال و جنوب ایران میتواند انواع کشتی ها فله بر، لنج های باری و کشتی های رو- رو را در اختیار تجار عزیز قرار دهد.

سوالات متداول:
بار فله به چه معناست؟

در محموله های فله، کالاها در مقادیر زیاد و بدون بسته بندی حمل می شوند.

بار فله شکسته چگونه محاسبه می شود؟

محموله هایی که یکپارچه، پالت یا تسمه شده اند به عنوان محموله فله شکسته شناخته می شوند. هزینه حمل این کالا بر اساس وزن و ابعاد پالت ها برآورد می‌شود.

محموله فله خشک چگونه بارگیری و تخلیه می شود؟

محموله های خشک به وسیله انواع نقاله و کرین های کشتی تخلیه و بارگیری می‌شوند. این مورد کاملا به تجهیزات بندری مبدا و مقصد بر می‌گردد. بنادر پیشرفته تجهیزات بهتری را برای تخلیه و بارگیری به تجار ارائه می‌دهند.

باربری فله چگونه کار می کند؟

محموله های فله نوعی از باربری فله است که در آن مقادیر زیادی از محصولات بدون بسته بندی بر روی کشتی ها قرار می گیرد.

بارج بار فله چقدر است؟

در یک دور، آنها می توانند تا 6000 تن کالا را حمل کنند. طول کل این لنج ها 82.3 متر (270 فوت) است که عرض و عمق آن به ترتیب 72 فوت و 18 فوت است. برای رزو انواع بارج میتوانید با کارشناسان ما در شاهان تجارت تماس حاصل فرمایید.

 

خروج از نسخه موبایل